Finanse publiczne

Strona główna » Aktualności » Wiążąca informacja stawkowa
2019-09-09, AM

Wiążąca informacja stawkowa

Z ustaleniem prawidłowej stawki VAT przez podatników wiąże się wiele wątpliwości.

Problemy pojawiające się w tej materii wynikają m.in. z tego, że kompetencje organów podatkowych i statystycznych bywają niejasne, a opinie klasyfikacyjne nie mają waloru ochronnego. Podatnicy muszą występować do organów statystycznych, aby określiły one, do jakiej grupy PKWiU przyporządkować dany towar lub usługę, a spory o stawki VAT często przenoszą się do sądów, lecz przedsiębiorcy i tak nie mają jasności, jak powinni postępować.

Sytuację tę ma zmienić wiążąca informacja stawkowa (WIS). Podatnicy będą mogli wystąpić o wydanie WIS do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, a rozstrzygnięcie w zakresie stawki VAT będzie wiążące dla organów podatkowych. Pozwoli to na bardziej efektywne zarządzanie ryzykiem podatkowym związanym ze stosowaniem obniżonych stawek VAT.

O WIS będzie można występować już od 1 listopada br. na podstawie przepisów ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (źródło: tinyurl.com/informacja-stawkowa [dostęp: 27.08.2019]).